Már 4:30-kor fent vagyok (úgy igazán mélyen nem is aludtam el), és elkezdem a reggeli rutin feladatokat. Ruhadarabonként öltözködöm, és mindegyik után visszabújok a hálózsák meleg gyomrába. Aztán következik a hó olvasztás szertartása, szaturációmérés, pakolás. A tábort végül 7 óra után hagyom el. Eleinte kicsit izgulok, hogy a bumfordi piheruhával túlöltöztem a dolgot, de indulás után 15 perccel elhagyom a nyerget védelmezős hó-fal takarását és kiderül, nincs is olyan szélcsendes idő.
Rajtam kívül csak pár sherpa és az indiaiak törnek felfelé. (Minek is menne bárki más fel, hisz nincsenek kötelek C3 felett…) A többiek előttem indultak, apró fekete pettyekként látszanak a havas gerincen. A széltől eltekintve szép, napos időnk van. A mászás első óráját kifejezetten élvezem. Sikerül optimalizálnom az öltözékemet, az egyébként közepesnél gyengébben muzsikáló kesztyűm is tartja a meleget ma, a mozgásom nem túl gyors, de egyenletes.
A szél miatt a sapkámon kívül a piheruha kapucniját is használom, közben az arcomat (az orromat is) takarja a nyakvédő, amitől viszont a szemüvegem rendre bepárásodik. Negyed óránként lehúzom a nyakvédőt az arcom elől, amitől pillanatok alatt kitisztul a kép. Ilyenkor konstatálom, hogy még mindig az Everesten vagyok, majd pár lépés után visszahúzom a nyakvédőt, és visszakapcsolom a robotpilótát. A jobb orcámat (azt a keveset, ami kilóg), egyre kegyetlenebbül zsibbasztja, fagyasztja a szél. Edinával óránként rádiózunk. Az első három szakasz megtételéig elégedett vagyok a tempómmal, a negyedik órában viszont már érezhetően lassulok, ahogy a szél is erőre kap, és a felhők is aggasztóan körém gyűlnek a gerincen. (Ezt azonban csak akkor veszem észre, amikor Edina rákérdez a körülményekre.)
Rádiózáskor feszesre húzom a mászó-gépet a rögzített kötélen, berúgom a hágóvasam orrát a fagyott hóba, térdeimre roskadva a hófalnak dőlök, majd kezemet kibontva a bumfordi kesztyűből bekapcsolom a piheruha zsebébe bújtatott rádiót. (A kézi-beszélőt már pufi-kesztyűben is lehet működtetni.)
A gerinc – közelebbről nézve – lejtősebb és lankásabb szakaszokra tagolódik. Az utolsó lejtőt kb. 13:00-kor érem el. 7500-7600 méteren vagyok. Az erősödő szélben és a körém kúszó felhők takarásában már nem mászom feljebb. A kettes tábort úgy is a hólejtő felett, kb. 7800 méteren szeretném kialakítani majd, az meg még 2-3 óra lenne. Szeretnék legalább ABC-be visszavonulni ma. Az elért magassággal megelégedve rögzítem a sátrat (és egy derékaljat) egy hó-szöghöz, majd tempósan ereszkedni kezdek a kötelek mentén. A nyereg előtt, egy rövid emelkedő leküzdése során döbbenek rá, mennyire elfáradtam, milyen sokat kivett belőlem az elmúlt 6-7 óra munka.
A nyeregben több mint egy órámat veszi el a pakolás, de fontos, hogy mindkét sátrat (az enyémet és a kölcsön sátrat is) rendben hagyjam magam mögött. Három óra felé indulok el, és az első, szinte függőleges rögzített kötélszakaszon (ennek aljában két alumínium létra van összekötve) kellemetlen meglepetés ér: legalább 15-20 felfelé igyekvő mászó torlaszolja el az utat. Mi, odafent, türelmesen várakozunk (az indiaiak közé ékelődöm be), miközben lentről újabb és újabb mászó köti be magát a kötelekbe és kezdi meg csigalassúságú araszolását felfelé. A lefelé tartók persze torlódnak, szaporodnak, mígnem 17 főt sikerül megszámolnom szorosan egymás mögé zsúfolódva a keskeny hó-párkányon, ugyanabba a vékonyka kötélbe kötve. A várakozás negyvenedik percében ráébredek, hogy fázom, és kényelmetlenül érzem magam, elzsibbadt a lábam, amin guggolok. Eszembe jut, milyen lenne ez a jelenet egy szeles napon, 8700 méteren, a második lépcsőnél – és úgy érzem, nem akarnék ott lenni.
Amint felszabadul a kötélpálya, lesüvítek, majd egy újabb óra elteltével átrobogok ABC-n. (A pakolás talán 15 percet vesz igénybe, 17:30-kor már a hátamat csodálkozva ABC-beli szakácsunk.)
Edina kétségeinek ad hangot rádión éjszakai lejövetelemmel kapcsolatban. Titokban osztom őket, mert hulla fáradt vagyok, de ha már lejöttem, szeretnék minél előbb az alaptáborba érni. Döngetek lefelé, mint a gép, a középmorénán mégis rám sötétedik, így a fejlámpám gyenge fényénél, 8 óra után botorkálok be az Átmeneti Táborba, ahol kirángatom a tibeti ügyeletesünket az egyik sátorból – ahol így félbe maradt egy hangulatos kártya party – és hálásan bekebelezem a núdli levest, amit hirtelenjében elém rittyent. (Rájövök, hogy a nyeregben nem csak az alvást, de az evést is hanyagoltam.)
Kilenckor indulok tovább, közben néha megpróbálom rádión elérni Edinát, hasztalan. (Vajon jól emlékszem, hogy most melyik frekvenciát használjuk?) A második szakaszt furcsa, szinte kábítószeres állapotba teszem meg: tagjaim a fáradtság tengerében úszva, szinte maguktól visznek lefelé kegyetlen módszerességgel, miközben én perverz módon élvezem, hogy egyedül vagyok, a csillagos éjszakában, itt fent, ezen a gyönyörű hegyen.
Éjfél előtt nem sokkal érem el az alvó alaptábort, ahol Edina kifogyhatatlan mennyiségű itallal és egy mandarinnal vár.
Klein Dávid
Napló
Docler Everest Expedíció 2012
Napló
2012. 05. 16.
Szponzorok
DoclerHolding Kft. Névadó szponzor | |
Cardio Control Kiemelt szponzor |
Zwack Társ szponzor | |
Huawei Társ szponzor | |
Casio Társ szponzor | |
explo.hu Társ szponzor |