Klein Dávid bemutatkozik
Mikor és miért kezdtél el hegyet mászni?
Klein Dávid: Világ életemben \"kalandozó\" ember szerettem volna lenni. Kutató, utazó, író, tudós... Faltam a kalandregényeket, útleírásokat, régi orientalistáink beszámolóit. Késõbb – egy barátom lelkesedését látva – ásványgyűjtésre adtam a fejem. Itt adva volt a terepmunka minden izgalma és a \"tudomány\" borzongató extázisa. Ekkor talán 10-12 éves lehettem. Egy-két év alatt rájöttem, hogy jobban vonz a közös ásványgyűjtő kalandok során a megközelíthetetlen sziklafalakhoz, lelőhelyekhez való feljutás izgalma, mint maga az ásvány. Nővérem egy barátja sziklamászó volt – ami akkoriban ritkaság számba ment – így egyre gyakrabban történt meg, hogy együtt látogattunk meg egy-egy budai vagy pilisi sziklát. Akkor belegabalyodtam a kötél végébe – egy évvel később, ha jól emlékszem 13 évesen, alapfokú sziklamászó vizsgát tettem –, és mind a mai napig nem sikerült kigabalyodnom abból a kötélből.
Mit tartasz az eddigi legnagyobb hegymászó sikerednek?
Klein Dávid: Nehéz kérdés – hisz a hegymászás nem versenysport. Talán nem is sport a szó hagyományos értelmében. (Sose tudhatom meg, képes lettem volna-e felmászni egy-két csúcsra, ami elõtt visszafordultam, hisz a hegymászó nem \"utolsó erejével szakítja át a célszalagot\". A hegy veszélyes terep, nagyon más, mint egy futópálya, a mûfal vagy a felemás korlát.) Ezért van az, hogy nem a legmagasabb csúcsaimra, vagy a legnehezebb fokozatú mászásomra emlékszem vissza legszívesebben. Nagyon sokat jelentett nekem az 1998-as Tirich Mir (7708 m, Pakisztán, Karakorom-hegység) expedíció. Sok tekintetben volt úttörő: az első ázsiai hegymászó expedícióm volt. A rendszerváltás után a magyar expedíciós hegymászás pangott. Újszerű vállalkozásunk egy szervezett expedíció elindításával egy – a magyarok számára ismeretlen – magas hegység felé kavics volt az állóvízben, elindítottunk valamit. A hegy gyönyörű volt, csak mi voltunk az alaptáborban, a látvány, az élmény egész lényemet megérintette. Technikailag is izgalmas, kihívásokban gazdag mászás volt. Mint ismeretes, a csúcsot nem értem el, 7100 méter körül vissza kellett fordulnom, különös ázsiai kórság támadott meg, 16 kg-ot vesztettem, itthon kórházba is kerültem. Mégis, ebben az esetben igaz a mondás, miszerint az \"felejthetetlen az első\".
A Cho Oyu Expedícióban meghívásra veszel részt. Hogyan történt ez a meghívás?
Klein Dávid: Henry Todd, az ismert himalájai veterán hívott meg ebbe a nemzetközi csapatba. Ez egy úgynevezett kereskedelmi expedíció, ami azt jelenti, hogy rajtam és még néhány hivatásos hegyi vezetőn kívül jó néhány \"fizetős\" résztvevője van az expedíciónak. Ezek a tagok több mint 10 000 USD-t fizetnek a lehetőségért, hogy – akár oxigénes támogatással is – megmásszanak egy \"nyolcezrest\". Henryvel személyesen nem találkoztam még, de Ács Zoltán barátom és régi hegymászó cimborám már dolgozott vele együtt 2002-ben, az Everesten. Az ő ajánlására hívott meg Henry, mint \"erős embert\". Hallgatólagosan az lesz a feladatom, hogy a hegyen \"agresszíven\" előre törjek, gyorsítva ezzel az ügyfelek (és az egész expedíció) előre jutását. Cserébe Henry csupán tényleges költségeimet (csúcsengedély, vízumok, stb.) fizetteti ki velem.
Napló
Cso Oju Expedíció 2004
Napló
2004. 08. 29.